Anasayfa Hakkımızda Mümessillikler Satış Haberler İletişim English

Sık Sorulan Sorular


Share
UYKU BOZUKLUKLARI

Parasomnia

Parasomnialar, uyku ile uyanıklık sınırında ortaya çıkan ve ne uyanıklık ne de uyku durumlarına ait olmayan bozukluklardır. Bu bozukluklar, Santral Sinir Sistemi aktivasyonunun, otonomik sinir sistemi ve iskelet kaslarına aktarılması sonucu ortaya çıkar. Parasomnialar, genellikle çocukluk çağında erişkinlik dönemine gore daha sık görülmektedir.

Amerikan Uyku Hastalıkları Derneğinin(ASDA) 1991 tarihinde yayınlanan Uyku Hastalıklarının Uluslararası Sınıflandırılması : Teşhis ve Kodlama Kılavuzu(ICSD)’nda Parasomnialar aşağıdaki başlıklar altında incelenmektedir:

  • Uyanma Bozuklukları ( Konfüzyonel Uyanmalar, Uyurgezerlik, Uyku Terörleri )
  • Uyku-Uyanıklık Geçiş Bozukluklar ( Ritmik Hareket Bozukluğu, Sleep Starts, Uykuda Konuşma, Gece Bacak Krampları )
  • REM Uykusu ile İlişkili Parasomnialar ( Kabuslar, Uyku Paralizisi, Uykuda Yetersiz Penil Ereksiyon, Uykuda Ağrılı Ereksiyon, REM Uykusunda Sinüs Arresti, REM Uykusu Davranış Bozukluğu )
  • Diğer Parasomnialar ( Uyku Bruksizmi, Uyku Enüresisi, Uykuda Anormal Yutkunma, Nokturnal Paroksismal Distoni, Açıklanamayan Ani Nokturnal Ölüm, Primer Horlama, İnfant Uyku Apnesi, Kongenital Santral Hipoventilasyon Sendromu, Ani İnfant Ölüm Sendromu, Benign Neonatal Uyku Miyoklonusu)
  • Başka Türlü Adlandırılamayan Diğer ParasomnialarCopyright © 2010 Respitek Ltd. Şti. All Rights Reserved
Powered by EOS