Anasayfa Hakkımızda Mümessillikler Satış Haberler İletişim English

Haberler ve Duyurular


Share
Sık Sorulan Sorular

CPAP cihazımı kullanamıyorum. Ne yapmalıyım?


CPAP cihazını temin ederken yapılan yanlış seçimler cihazın kullanımını zorlaştırmış olabilir. Öncelikle problemin nerede olduğu doğru tespit etmemiz gerekir. Sonra da bu sorunun çözüm olasılıklarını araştırıp, kendiniz için en ideal seçimi yapmalısınız.

Cihazınız, hayati riskleri olan uykuda solunum problerinin çözümü için size doktorunuz tarafından önerilen bir tedavi aracıdır. Bu kadar önemli bir rahatsızlığın çözümü olan PAP cihazınızdan, kullanımdan kaynaklanan ve çözümü genellikle bulunabilen bazı uyumsuzluklar nedeniyle kolayca vazgeçmeyiniz.


Sorunun kaynağını bulmak, genellikle doğru çözümü bulmaktan çok daha kolay olmaktadır.


CPAP cihazının kullanımını zorlaştıran başlıca sebepler şunlardır:


1) Maskeden kaynaklanan rahatsızlıklar:
Maske seçiminin doğru yapılması CPAP cihazı kullanımını kolaylaşması ve uyku konforunun artırılması için çok önemlidir. Birçok PAP cihazı üreticileri ve satış yapan firmaların elinde çeşitli maske seçenekleri bulunmayabilir. Bu durumda siz de cihazınızı alırken diğer maske seçeneklerinin neler olduğunu, sizin burun ve yüz yapınıza daha uygun bir maske olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu hastaların sık karşılaştıkları bir durumdur.


Cihazı kullanamama sebebinizin maskeden kaynaklandığını düşünüyorsanız firmamız RESPİTEK ile iletişime geçmenizi öneririz. Web sitemizden de inceleyeceğiniz üzere, PHILIPS Respironics marka ürün gurubumuzda çok çeşitli maske modelleri bulunmaktadır. Bizden temin edeceğiniz maskeleri, her marka CPAP ve BiPAP cihazınız ile kullanabilirsiniz. Cihazınız ile birlikte firmamıza geldiğinizde, cihazınızda ayarlı olan tedavi basıncınız altında maskelerimizin rahatlığını deneme imkanı vardır.


2) Basınca karşı nefes vermede güçlük çekme:
Sabit basınçlı CPAP cihazının kullanım kolaylığını artırmak için piyasaya sürülen ilk alternatif cihaz, 1988 yılında Respironics firması tarafından keşfedilen nefes alma ve nefes verme sırasında farklı 2 seviyede basınç ayarına sahip BiPAP cihazları olmuştur. Yıllar sonra bi-level PAP cihazları olarak terminolojiye geçen bu cihazların ticari isim hakkı olan BiPAP ismine Respironics firması sahiptir. Gelişen teknoloji ile otomatik CPAP cihazları, C-Flex, Bi-Flex ve A-Flex teknolojileri, son olarak da otomatik BiPAP cihazları hastaların nefes verme konforunu artıran yeni özeliklere sahip olarak Uyku Apnesi hastalarının hizmetine sunulmuştur.


Eğer cihazınızda yukarıdaki konfor özellikleri bulunmuyorsa nefes vermede zorluk çekme olasılığınız daha yüksektir. Zira, yukarıda bahsettiğimiz konfor özellikleri hastaların CPAP cihazını doğal solunum şeillerine uygun olarak basıncı otomatik olarak değiştirme imkanı sağlarlar. Yapılan bilimsel çalışmalarda, Flex teknolojisine sahip PAP cihazlarının sabit basınçlı cihazlara göre, uykuda kullanım süresini yaklaşık %25 artırdığı tespit edilmiştir.


3) Ağız ve burunda Kuruma olması:
CPAP kullanımı sırasında ağızve burunda kuruma şikayeti nedeniyle cihazınızı kullanamıyorsanız, öncelikle kurumanın sebebinin tespit edilmesi gereklidir.


Maskenizden kaçan hava kaçağı ekstra bir hava akışına sebep olduğundan kurumaya sebep olabilir. Bu durumda öncelikle maskenizi değiştiriniz.


Uyku sırasında ağızdan hava kaçakları kurumaya sebep olabilir. Bu şikayet yeni cihaz kullanıcılarında ilk birkaç içinde devam edebilmekte, sonraki aylarda kendiliğinden azalabilmektedir. Eğer şikayetleriniz azalmıyor ve cihazı kullanmanıza engel oluyorsa, size uygun ağız-burun maskesi ile cihazınızı kullanmanız ağızdan hava kaçaklarını azaltacaktır.


Ortam havasın kuru olduğu bir çevrede cihazı kullanıyorsanız, öncelikle cihazın kullanıldığı ortamın havasını nemlendirici ile daha nemli hale getirebilirsiniz. Tüm PAP cihazlarının tercihan ekleyebileceğiniz Isıtıcılı Nemlendirici üniteleri bulunmaktadır. Cihazınızı temin ettiğiniz firmadan, kullandığınız modele uygun bir ısıtıcılı nemlendirici alırsanız, soluduğunuz havayı ortam havasına göre nemlendirmiş olursunuz.


Başka hastalıklarınız nedeniyle kullandığınız bazı ilaçlar da ağız kuruması yapabilmektedir. Eğer ağız kurumanızın sebebini kullanmış olduğunuz ilaçlara bağlıyorsanız öncelikle bu hastalığınız takibini yapan doktorunuza danışarak tavsiyelerini alınız. Cihazın çalıştığı odanın nemliliğini artırarak bir fayda sağlayıp sağlamadığını kolayca deneyebilirisiniz. Eğer imkanınız varsa, cihazınıza ısıtıcılı nemlendirici ekleyerek de şikayetinizi azaltmaya çalışabilirsiniz.


Her türlü sağlıkla ilgili şikayetinizde olduğu gibi, bu konuda da hastalığınızı takip eden doktorunuzun tavsiyelerini alınız.


4) Diğer sebepler:
CPAP cihazına uyumunuzu etkileyen yukardaki açıklamaya çalıştığımız sebeplerden başka çok sık karşılaşılmayan problemler de olabilir.
İnternet üzerinden ulaşabileceğiniz bilimsel içerikli sitelerden ve hasta forumlarından da bilgi sahibi olmaya çalışabilirsiniz.
Öncelikle uyumsuzluğun nedenini tespit etmenizi ve bu konuda uzmanlardan destek almanızı öneririz.


Lütfen iletmek istediğiniz soruyu aşağıdaki kutucuğa yazınız.
* İsim:
* Soyisim:
* E-posta:
* Şehir:
* Telefon 1:
   Telefon 2:
*
Doktor Hasta Diğer

 • Uyku Apnesi olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?
 • CPAP cihazı alırken nelere dikkat etmeliyim?
 • CPAP cihazımı kullanamıyorum. Ne yapmalıyım?
 • Ucuz CPAP cihazını nasıl temin edebilirim?
 • Maskemi ve cihaz filtrelerini ne sıklıkla yenisi ile değiştirmem gerekiyor?
 • Maskemden hava kaçıyor. Ne yapmalıyım?
 • Uyku Apnesi teşhisi konuldu. CPAP mı, yoksa BiPAP mı almalıyım?
 • Burun maskesi mi, yoksa ağız-burun maskesi mi benim için daha uygun?
 • Otomatik PAP cihazlarının ne gibi avantajları var?
 • Isıtıcılı Nemlendirici alırken nelere dikkat etmeliyim?
 • Maske, hortum ve filtrelerin temizliğini nasıl yapacağım?
 • CPAP ve BiPAP cihazları için SGK tarafından hastalara ödenen miktarlar ne kadar?
 • Maskemin değiştirlme zamanı geldiğinde SGK’dan geri ödemesini alabiliyor muyum?
 • Maske alırken neye dikkat etmeliyim?
 • Cihazım bozuldu. Ne yapmalıyım?
 • PAP cihazımı, Isıtıcılı Nemlendirici ile kullansam daha mı iyi?
 • Otomatik CPAP ile Otomatik BiPAP arasında ne fark var?Copyright © 2010 Respitek Ltd. Şti. All Rights Reserved
Powered by EOS